wakacyjny apel o krew legionhdk


Nasz Apel do społeczeństwa!

 • Kochani Krwiodawcy, piszemy ten post z uwagi na coraz większy problem z dostępem do krwi w szpitalach i placówkach medycznych w całym kraju. Postaramy się w kilku prostych zdaniach przybliżyć Wam ten temat tak, byście mogli pomóc nam wszystkim, choćby poprzez rozmową z bliskimi i przyjaciółmi o powadze sytuacji.

Dlaczego w wakacje jest mało krwi?

 •    Okres wakacyjny jest szczególnym czasem, kiedy to zapotrzebowanie na krew gwałtownie rośnie. Dzieje się tak głównie z dwóch powodów, o których czasami całkowicie zapominamy pochłonięci swoimi sprawami ruszając na wypoczynek.
 • Pierwszym z nich jest fakt, iż w okresie wakacyjnym jest mniej chętnych do oddawania krwi zarówno ze względu na nieobecność w miejscu zamieszkania jak i to, że przed urlopem jesteśmy bardziej zabiegani przygotowaniami oraz często mamy więcej obowiązków zawodowych w pracy związanych z absencją urlopową.
 • Powód kolejny wiąże się ze zwiększoną ilością wypadków i zdarzeń różnego rodzaju, które się nasilają i są związane ze zwiększonym ruchem na drogach oraz dodatkową aktywnością wypoczywających. Nie są to tylko wypadki samochodowe czy motocyklowe jak powszechnie się uważa, ale także zdarzenia na budowach, w ogrodach czy w czasie odpoczynku na wakacjach, kiedy to nasza czujność często jest uśpiona.

Krwiodawca – na ile jest niezbędny?

 • Najważniejszym i niepodważalnym elementem jest fakt, iż krwi niczym nie można zastąpić a jedyną osobą, która może ją ofiarować jest właśnie krwiodawca
 • Wielu z Was na pewno od razu pomyślało: a gdzie w takiej sytuacji jest rodzina, gdzie są bliscy i przyjaciele? Zgadza się – to są osoby, na które każdy poszkodowany powinien liczyć w pierwszej kolejności … ale, jest jedno wielkie ALE! Bardzo często potrzebujący krwi nie ma czasu, nie mówiąc o możliwości powiadomienia bliskich mu osób, która na pewno szybko by zainterweniowały. Idąc dalej zastanówmy się nad jednym – czy gdy bliska nam osoba uległaby nieszczęśliwemu wypadkowi chcielibyśmy być zmuszeni do podnoszenia alarmu w całej rodzinie, czy czas, który niekiedy jest niezwykle bardzo istotnym elementem wpływającym bezpośrednio na życie zawsze będzie dany … by zdążyć z pomocą?

Ważne i prawdziwe!

 • Ilość zapasów magazynowych krwi w większości Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zmniejsza się do krytycznego poziomu! Pamiętajcie, że koncentrat krwinek czerwonych można przechowywać w lodówce maksymalnie do 42 dni po pobraniu krwi, a koncentrat krwinek płytkowych nadaje się do przetoczenia tylko w ciągu 5-7 dni od pobrania!
 • Krew do szpitali i placówek medycznych w wielu miejscach wydawana jest tylko i wyłącznie w nagłych przypadkach bezpośredniego zagrożenia życia a wielu osobom chorym, również potrzebującym krwi odwleka się zaplanowane zabiegi.
 • Wasza krew w tym momencie może bezpośrednio i błyskawicznie uratować komuś życie!
 • Ostatnią ze spraw, które chcielibyśmy przekazać jest fakt, iż często w wakacje pojawiają się Apele o Krew od zwykłych osób, czasami przekazują je kluby takie jak nasz czy inne organizacje, które w danej chwili wiedzą o potrzebie pomocy. Prosimy nie bagatelizujcie ich, często jest to rozpaczliwy głos rodzin, znajomych, którzy chcą szybko pozyskać krew dla bliskich a szpitale, w których leżą potrzebujący nic nie mogą bez nas krwiodawców zrobić – zostaje tylko poprosić o pomoc …

Pamiętaj!

 • Informacje zawarte powyżej mają na celu uświadomić wszystkim, z jak wielkim problemem borykają się Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które są jedynymi instytucjami zaopatrującymi w krew Szpitale!
 • Wszelkie pozostałe informacje na temat krwiodawstwa znajdziecie na naszej stronie, prosimy o zapoznanie się z profesjonalnie i szczegółowo przygotowanymi materiałami. Większość znajdziecie w zakładce:
  FAQ – najciekawsze i najważniejsze – kliknij, poznaj świat honorowego dawcy krwi!
 • Być może niektórzy z Was przekonają się do naszej pięknej idei i uświadomią sobie jak łatwo można zostać bohaterem ratując komuś życie!


Jeżeli wyjeżdżasz na wakacje, oddaj krew!
Podaruj wakacje a niekiedy życie drugiemu człowiekowi!Polub nasz fanpage

Polub tą stronę

Zostaw komentarz

Adres email nie bedzie widoczny. Pola zaznaczone gwiazdką są obowiazkowe. *