akcja-zorganizuj-akcje-krwiodawstwa-22-legionhdk-krwiodawstwo-oddaj-krew-2017Akcje Legionu

 • Staramy się by Akcje Krwiodawstwa które organizujemy były wyjątkowe, samo postawienie ambulansu w wyznaczonym miejscu i czasie przynosi kiepskie efekty a niekiedy nawet zniechęca dawców do uczestnictwa. Ważnym aspektem, który propagujemy podczas zbiórek krwi jest przystępność, otwartość i elastyczna możliwość zmiany miejsca w zależności od próśb krwiodawców czy partnerów z którymi współpracujemy.
 • Klub Legion często wspiera swoimi możliwościami czy choćby uczestnictwem w akcjach poza swoim rejonem. Staramy się jednak robić to rzadko nie wchodząc w rejony działania innych klubów czy też jeździć daleko ponieważ nasza działalność jest czysto wolontariacka. Służymy pomocą w miarę naszych możliwości czasowych.
 • Poniżej przedstawimy kilka sposobów na to, by akcja była widoczna i rozpoznawalna w danym rejonie. Mamy nadzieje, iż z naszego doświadczenia będą korzystać tak prywatne osoby chcące działać w naszej idei Honorowego Krwiodawstwa jak i inne Kluby HDK mające mniej pomysłów a chcące robić to lepiej.

1. Bądź widoczny

* urzędy i media z którymi dotąd współpracowaliśmy

 • Podstawą udanej Akcji jest profesjonalne rozpowszechnianie informacji. Bez krwiodawców akcja nie ma sensu a oni się zjawią jak będą o niej po prostu wiedzieć.
 • Najszybszą i naszym zdaniem najlepszą formą informowania jest przede wszystkim Facebook oraz okoliczne media, które w naszym przypadku bardzo chętnie współpracują przekazując informację zawczasu i na różne sposoby tj. audycje, programy telewizyjne, portale informacyjne, swoje fanpage ale także i publikacje na łamach gazet jakie wydają. Dodamy, iż dobrze zorganizowana akcja o której wiemy o wiele wcześniej z łatwością uzyska Patronat Medialny … wystarczy o niego poprosić z wyprzedzeniem.
 • Pomoc także możecie uzyskać od Waszych urzędów, które chętnie wspierają działalność prospołeczną. Nie nastawiajcie się od razu na to, że urząd wesprze Was finansowo czy choćby gadżetami ale w miarę waszej działalności jest to oczywiście możliwe. Warto poprosić o pojawienie się osób piastujących stanowiska starosty, prezydenta czy wójta by zobaczyli dobrą atmosferę i uśmiechy na twarzach krwiodawców, może się nawet zdarzyć, iż te osoby oddadzą z Wami krew!
 • Pamiętajcie, w urzędach i mediach pracują także ludzie dobrej woli często chcący pomóc i wspierać ideę honorowego krwiodawstwa. To od Was samych zależy w jaki sposób ich zaciekawicie czy wciągniecie w nasz zwariowany świat donacji!

2. Odpowiednie miejsce i czas

miejsca-akcje-krwiodawstwa-legionhdk-krwiodawstwo-oddaj-krew-2017

* wybrane miejsca naszych akcji krwiodawstwa

 • Miejsce i czas odgrywa równie ważny punkt w organizacji, do którego często organizatorzy przywiązują wagę … i słusznie! Chcąc postawić ambulans pomyślmy zawczasu dla kogo, do jakiej grupy kierujemy prośbę o donacje bo jest to bardzo ważne. Inne miejsce będzie lepsze dla wszystkich mieszkańców miejscowości a inne dla żołnierzy, uczniów czy urzędników. Musimy pamiętać, iż musimy mieć pozwolenie gospodarza danego terenu na zorganizowanie mobilnej akcji krwiodawstwa.
 • Drugim istotnym elementem jest czas, często to on wytycza nam miejsce, które w danym momencie jest najdogodniejsze. W miejscowościach, gdzie są stacjonarne punkty poboru krwi rzadko zdarza się organizować mobilne akcje, są one dublowaniem tego co dane Centrum Krwiodawstwa robi w swojej siedzibie. Jednakże czasami jest warto ale tylko przy sprzyjających warunkach jak na przykład przy okazji organizacji pikników, festynów czy różnego rodzaju ewentów. Należy jednak starać się, by były ona związane bardziej ze sportem czy zdrowiem a nie zabawą, gdzie można kupić alkohol.

3. Postaraj się o wsparcie

firmy-przedsiebiorstwa-legionhdk-krwiodawstwo-oddaj-krew-2017

* część firm i przedsiębiorstw z którymi dotąd współpracowaliśmy

 • Wsparcie możemy otrzymać od różnych podmiotów i w różnej formie. Wspomniane wcześniej urzędy i media pomogą w przekazie informacji ale to nie wszystko. Pomóc Wam mogą także prywatni przedsiębiorcy, którzy chcieliby zaistnieć w waszych okolicach. Często wystarczy tylko popytać, czy byłaby możliwość wsparcia … oczywiście wszystko w umiarkowanym stopniu!
 • Opiszemy to na wybranym przykładzie, który sami praktykujemy:
  W miejscowościach na ogół jest kilka pizzerii, warto by było z nimi porozmawiać o pojawieniu się na akcji krwiodawstwa wspierając ideę a zarazem zostawiając miłe wspomnienie i gest dobrej woli. Zabezpieczenie na akcji w kilka sztuk pizzy umili czas dawców, którzy zauważą tak Wasze starania jak i partnera, które je ufundował. Przy okazji partner ma świetną okazję na rozdawanie swoich ulotek czy po prostu pokazywania swojego dobrego imienia. Przy dłuższej współpracy owocuje to tym, iż krwiodawca w danej miejscowości myśląc o pizzerii pamięta o tej, która jest otwarta na pomoc 😉
 • Jest to tylko przykład ale tą formę współpracy możecie nawiązać z dowolną firmą, wystarczy pomysł i dobre chęci z obu stron.


Razem dla Dawców
Ogólnopolski Program Zniżek dla Krwiodawców

 • Organizując akcje krwiodawstwa i współpracując z wieloma partnerami masz niepowtarzalną okazję by rozwijać naszą ideę oraz wciągać nowe firmy na listę tych, które wspierają krwiodawstwo. Wystarczy byś w rozmowie wspomniał lub zaprosił na najnowocześniejszy portal zniżek, który daje możliwość tak promocji naszych działań jak i samych przedsiębiorców ofiarowując im promocję oraz przyciągając potencjalnych klientów – honorowych dawców krwi.
 • Te same firmy chętniej czynnie uczestniczą w organizowanych poborach krwi pojawiając się wraz z pomocą, wsparciem czy nawet poczęstunkiem.
 • Pamiętaj by przy rozmowach wspomnieć, iż program jest całkowicie bezpłatny a możliwości jakimi krwiodawca dysponuje stawiają go jako najnowocześniejszy tego typu w Polsce a nawet w europie.


ORGANIZACJE POZARZĄDOWE

organizacje-pozarzadowe-legionhdk-krwiodawstwo-oddaj-krew-2017

* partnerzy akcji Legionu

 • Wokół nas jest wiele innych stowarzyszeń, fundacji czy organizacji społecznych, które często chętnie chcą włączyć się pomagając przy akcji czy wspierając swoimi możliwościami.
 • Zapraszając partnera do współpracy otrzymujemy także jego możliwości docierania do ludzi wspierających jego działalność – daje to poszerzenie kręgu informacyjnego o akcji.

INNE KLUBY HDK
oraz
PORTALE INFORMACYJNE O KRWIODAWSTWIE

kluby-i-portale-hdk-legionhdk-krwiodawstwo-oddaj-krew-2017

 • Działając w krwiodawstwie dobrze znać się z innymi klubami krwiodawstwa, tak naszego stowarzyszenia Polskiego Czerwonego Krzyża ale i np.  SHDK RP … każdy przecież działa dla tych samych podopiecznych – honorowych dawców krwi.
 • Znając działaczy i ich kluby możemy uczyć się od nich, rozmawiać z nimi czy też wspólnie organizować większe inicjatywy włączając tym samym szersze grono odbiorców nawet z całej Polski. Dodatkowo część z nich ma już za sobą wiele lat doświadczenia i ich podpowiedzi, znajomości czy też rozwiązania mogą być nieopisaną pomocą.
 • Przykładami naszej współpracy jest stworzenie naszego odznaczenia, gdzie Klub ze Szczecina pomógł nam w fazie początkowej z dokumentacją, Klub z Oławy wraz z nami rozwinął Program Razem dla Dawców a z wieloma innymi rozmawiamy wymieniając się doświadczeniami.
 • Poza klubami proponujemy współpracę z internetowymi portalami informacyjnymi o tematyce krwiodawstwa tj. KRWIODAWCY.ORG mający ogólnopolski zasięg.

4. Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

centra-krwiodawstwa-nck-legionhdk-krwiodawstwo-oddaj-krew-2017

 • Jakakolwiek akcja krwiodawstwa nie może się odbyć bez udziału Centr Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które jako jedyne w Polsce mogą zbierać krew od dawców.
 • Kontakt z nimi powinien następować z dużym zapasem czasowym, ponieważ nie jesteśmy sami, jest wiele innych klubów czy organizacji zamawiających ambulansy czy organizujące akcje stacjonarne. Minimalnym i bezpiecznym czasem wstępnych rozmów to około 2-3 miesiące ale najbezpieczniej zaplanować sobie akcje na rok do przodu tak jak to robią największe i najaktywniej działające kluby w Polsce.
 • Centra zazwyczaj wymagają wypełnienie (złożenia) u nich formularza organizatora, który jest formalnym rozpoczęciem procedury zabezpieczenia akcji w ambulans lub ekipę do poboru krwi. Formularz zawiera dane, które zawczasu powinniśmy posiadać jak: data i czas poboru, pozwolenie gospodarza, przypuszczalna ilość dawców, zabezpieczenie logistyczne tj. prąd (siła), łazienka dla personelu czy też możliwości ustawienia autobusu, który jak wiemy nie jest mały.
 • W trakcie rozmów z nimi możemy także dowiedzieć się wielu cennych informacji, które pomogą nam w lepszej organizacji czy niepotrzebnych czynności przez nas planowanych.
 • W przypadkach braku informacji czy też problemach, z którymi nie możecie sobie poradzić lub nie macie o nich wiedzy istnieje możliwość złożenia zapytania lub też wniosku do Narodowego Centrum Krwi a więc zwierzchnika Centr Krwiodawstwa. Odbywa się to poprzez zwykłe wysłanie maila na ich adres: nck@nck.gov.pl
 • Warto także rozejrzeć się za współpracą z placówkami medycznymi, często chętnie pojawiają się robiąc darmowe badania, porady czy też udostępniając miejsce na akcje krwiodawstwa.


4. Słowo na koniec

 • Sposoby działania, współpracy czy organizacji wymienione powyżej są zbiorem naszego doświadczenia, które zbieramy od 3 lat działalności i dalej się uczymy od starszych klubów czy od samych krwiodawców, którzy są naszym natchnieniem.
 • Bądźcie otwarci na nowe pomysły, szczególnie młodych ludzi których często nie dopuszcza się do organizacji myśląc, iż nie mają doświadczenia. To właśnie oni mogą Wam pomóc, natchnąć czy pokazać nowe rozwiązania, możliwości a rozmowy z nimi powinny Was napawać optymizmem, że zaszczepiliście w nich tą samą chęć pomocy innym!
 • Życzymy Wam udanych akcji krwiodawstwa, które pozostaną znane w waszych rejonach działalności.


 

nowe-mozliwosci-razem-dla-dawcow-olawa-oddaj-krew-legionhdk

 • Aby dołączyć do klubu wypełnij i wyślij formularz danych ogólnych z profilu krwiodawcy / FORMULARZE – kliknij
 • W ramach składki członkowskiej otrzymaj wybrane przez siebie upominki / UPOMINKI – kliknij

Polub nasz fanpage

Polub tą stronę