Podczas weryfikacji krwiodawcy do donacji w danym dniu wykonuje się każdorazowo badanie poziomu hemoglobiny i ogólne badanie lekarskie z pomiarem ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo na ogół raz w roku badana jest morfologia, która ma sprawdzić nasz stan zdrowia. Na podstawie tych badań i wypełnionej przez kandydata na dawcę ankiety, lekarz podejmuje decyzję o możliwości oddania krwi. Jeśli w trakcie badań wystąpią wątpliwości, co do stanu zdrowia kandydata na dawcę krwi, lekarz skieruje taka osobę do właściwego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i przekaże wyniki wykonanych badań. W każdym przypadku po oddaniu krwi wykonuje się badania serologiczne (głównie określenie grupy krwi) wirusologiczne i molekularne.
Badania mają na celu wykluczyć możliwość użycia krwi, która mogła by być źródłem zakażenia kiłą, wirusem żółtaczki typu B lub C albo wirusem HIV. W przypadku uzyskania dodatnich wyników badań podejrzana krew zostaje zniszczona, a dawca jest wzywany na ponowne badania. Dodatkowe badania mają na celu wykluczenie lub potwierdzenie otrzymanych dodatnich wyników. Dzięki takiej procedurze każdy dawca krwi, ma wykonywane badania dzięki którym może być pewien stanu swojego zdrowia. Trzeba podkreślić, że badania te są całkowicie bezpłatne i dostępne dla każdego dawcy, dlatego oddanie krwi jest świetną okazja dla sprawdzenia stanu własnego zdrowia.
Jakie badania?
Krwiodawca może uzyskać bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych takich jak:
- grupa krwi;
- morfologia;
- badania wirusologiczne w kierunku zakażenia wirusami HIV, HCV, HBV czy kiłą.
W jaki sposób je otrzymać?
O tym, że będziemy chcieli wyniki badań najlepiej poinformować personel stacji lub ambulansu w czasie rejestracji lub w czasie badania poziomu hemoglobiny (morfologii).
Po wyniki należy pofatygować się osobiście do punktu lub Centrum Krwiodawstwa lub poprosić o ich zabranie na kolejną mobilną akcję krwiodawstwa (jeżeli jest taka możliwość). Badania należy odbierać osobiście.
Ważne !!!
Jeżeli zostaną wykryte wyniki pozytywne to stacja krwiodawstwa jest zobowiązana do powiadomienia krwiodawcy w jak najszybszym czasie, ponadto jest on od razu zablokowany do dalszego oddawania krwi i jej składników do czasu powtórnych badań lub wyjaśnienia sprawy u lekarza specjalisty.
Zazwyczaj krwiodawca jest wzywany do oddania krwi, celem jej ponownego przebadania. Chcemy zwrócić uwagę, iż nie musi to być pełna donacja 450 ml a tylko oddanie krwi do probówek a więc z wizytą w Centrum nie musimy zwlekać do czasu, kiedy wypada nam kolejny możliwy termin oddawania krwi.
Autorzy: