Logo ruchome legion klub hdk

6 legion portal legion honorowi dawcy krwi klub fundacja legion legionhdk

  • Pragnienie szczęścia, chociaż na co dzień sobie z tego nie zdajemy sprawy, nie towarzyszyło ludziom od zawsze. W naszej cywilizacji dla wielu pokoleń życie doczesne związane było z cierpieniem, poświęcaniem się, dopiero po śmierci pojawiała się szansa zaznania niezmąconej błogości życia wiecznego. Szczęście małżeńskie było czymś, co było w pełni podporządkowane interesom rodziny. Nie dostrzegamy, w jakim stopniu współczesny świat zdjął z nas zmartwienia, które były chlebem powszednim naszych przodków, pozwalając na zajęcie się tym, co jest dla nas ważne i przyjemne – korzystaniem z tu i teraz. Dzięki temu również szczęście stało się dostępne niemal dla każdego, a nie, jak kiedyś, tylko dla nielicznych, pozbawionych trosk, bogatych.
  • Czym jest szczęście? Jedno znaczenie tego słowa odnosi się do losu, czegoś zewnętrznego, raczej niezależnego od naszych działań. Kiedy komuś rozpadają się kolejne związki, mówi się, że ktoś „nie ma szczęścia w miłości”, gdy każda inwestycja kończy się stratą finansową, mówi się, że ktoś „nie ma szczęścia w interesach”. Drugie znaczenie słowa „szczęście” odnosi się do stanu emocjonalnego, doznawanego wtedy, kiedy zaspokojone są istotne dla nas potrzeby. W takiej sytuacji czujemy radość, mamy poczucie spełnienia, optymistycznie patrzymy w przyszłość, a często też bardziej pozytywnie oceniamy to, co przytrafiło się nam w przeszłości.
  • Każdy ma inne potrzeby, więc siłą rzeczy inaczej definiuje swoje własne szczęście. Dlatego nie wszyscy zgadzają się z powiedzeniem, że „pieniądze szczęścia nie dają”, a z drugiej strony nie każdy uważa, że bezwzględnym warunkiem szczęścia jest możliwość spędzania całego czasu z rodziną. Ludzie podejmują decyzję o tym, co jest dla nich ważne, na podstawie bardzo wielu czynników, ale najważniejszym powinny być własne odczucia. Jeśli kierujemy się tylko tym, co sugerują inni, możemy unieszczęśliwić się na całe życie. Warto oczywiście posłuchać, jaki pogląd na temat naszego szczęścia mają rodzice, którzy wybierają nam szkołę, partnera czy zawód, ale to my będziemy żyć z tym wyborem i ponosić jego konsekwencje. Ważne jest to, co partner mówi na temat modelu związku, podziału obowiązków, kontaktów z przyjaciółmi czy kredytu na kupno mieszkania, ale my także musimy wiedzieć, jak się czujemy z taką wizją przyszłości.
  • Ludzie z naszego otoczenia mają i powinni mieć ważne miejsce i odgrywać ważną rolę w naszym życiu, bo bliskość innych jest potrzebna. Jednak zadbanie o siebie, o własne życie emocjonalne, o własne potrzeby – zdefiniowane przez nas – jest ważnym warunkiem do tego, aby czuć się szczęśliwym.
  • Czy poświęcanie się i sprawianie przyjemności innym, przy rezygnacji z samego siebie, też może dawać poczucie szczęścia? Na krótką metę prawdopodobnie wielu osobom daje to radość. Zwłaszcza, jeśli były wychowane w atmosferze podkreślającej znaczenie altruizmu. Jednak na dłuższą metę może to być bardzo wypalające, czego doświadczają w szczególności ci, którzy opiekują się obłożnie chorymi członkami rodzin. Jeśli nasz czas koncentruje się tylko i wyłącznie na chorobach bliskich, zaspokajaniu potrzeb innych, pojawia się bardzo silne ryzyko wypalenia, które dotyczy nie tylko życia zawodowego, ale i osobistego. Oprócz rezygnowania z siebie, z własnych potrzeb, czasem nawet z wartości, do wypalenia przyczynia się fakt, że nie mamy dostatecznej motywacji dla naszych starań. Nie widzimy, żeby otoczenie doceniało nasz wysiłek, często nawet osoba, na rzecz której zrezygnowaliśmy z siebie, nie zauważa tego, traktując taki stan jak oczywistość. Dobrze, że krwiodawcy należą do tej grupy, która jest ceniona i dostrzegana, co sprawia, że poczucie spełnienia czy nawet szczęścia, często towarzyszy każdemu z nas zaraz po oddaniu krwi pełnej lub jej składników.

 

 

 

opracował

     Jacek Gientka

 

Strona w trakcie modernizacji.
Poniższe informacje zostały przeniesione z poprzedniego portalu i wymagają korekty oraz nowej oprawy graficznej. Prosimy o cierpliwość, niebawem strona zostanie zmodernizowana i opracowana na nowo o czym będzie się można dowiedzieć na naszym Facebooku: Legion Klub HDK.
Serdecznie pozdrawiamy Zespół Klubu Legion

Statystyki Portalu

PROFILE
NA PORTALU

64309
Klubowicze

8022

Wolontariat

665

Pozostali

55622

Najaktywniejsze kraje
Polska 64289
Wielka Brytania 13
Szwecja 2
Stany Zjednoczone 1
Niemcy 1
Norwegia 1
Ukraina 1
Włochy 1

PODZIAŁ
GRUP KRWI

Legenda

PROFILE
W POLSCE

mapa krwiodawstwo oddaj krew polska dawca legion klub legionhdk

64289
ogółem
8898
kobiety
54952
meżczyźni
Zobacz więcej   

Ostatnie donacje

Krzysztof Włosowicz

Donacja: Krew pełna: 450ml
Miejsce: Centrum / RCKiK Katowice

Kraj donacji: pl
Ilość oddanej krwi: 25700


Data: 2024-03-18

2024-03-18
Marek Świrski

Donacja: Krew pełna: 450ml

2024-03-18
Maciej Brozdowski

Donacja: Krew pełna: 450ml

2024-03-02
Bartłomiej Zakrzewski

Donacja: Krew pełna: 450ml

Zespół legionu

  • Koordynator oddziału Giżycko

    Paweł Tomala

  • Zastępca Koordynatora

    Magdalena Ligęza

  • Koordynator Oddziału przy 5 Tarnogórskim Pułku Chemicznym

    Krzysztof Terlecki

  • Zastępca Koordynatora Oddziału Częstochowski Legion

    Arkadiusz Kobiela

Wydarzenia

Wybierz upominek

Zobacz więcej

Partnerzy strategiczni Legionu