Logo ruchome legion klub hdk

6 legion portal legion honorowi dawcy krwi klub fundacja legion legionhdk


     Początek transplantologii klinicznej w Polsce przypada na lata 60-te XX wieku. W styczniu 1966 roku w Warszawie miał miejsce pierwszy przeszczep nerki od zmarłego dawcy, a już niespełna dwa miesiące później we Wrocławiu dokonano pierwszego przeszczepu nerki pobranej od dawcy żywego.

     Jednak dopiero rok 1983 był przełomem w polskiej transplantologii, kiedy to po raz pierwszy zastosowano lek immunosupresyjny, aby zapobiec odrzuceniu przeszczepu.
W 1985 roku w Zabrzu zespół profesora Zbigniewa Religi dokonał pierwszy udanego przeszczepu serca, w 2006 r. w Trzebnicy dokonano pierwszej transplantacji kończyny górnej, w 2013 r. w Gliwicach przeszczepiono twarz, a w 2015 również w Gliwicach dokonano pierwszego złożonego przeszczepu narządów szyi (krtań, tchawica,gardło, przełyk, tarczyca).

     Od 1996 roku polska transplantologia jest nadzorowana przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji POLTRANSPLANT.
W Polsce obowiązuje (znowelizowana m.in. w 2009 i 2017 r.) Ustawa Transplantacyjna która określa, kto i w jakiej sytuacji może być dawcą, a także kto ma prawo pobierać oraz wszczepiać organy. W świetle polskiego prawa śmierć mózgu oznacza uznanie danej osoby za zmarłą. Zanim jednak aparatura podtrzymująca zostanie odłączona, istnieje możliwość pobrania narządów do przeszczepu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że aż 90% transplantacji kończy się pełnym sukcesem. Zawsze jednak istnieje jednak ryzyko odrzucenia przeszczepu.
Przychylny również kwestii transplantologii jest Kościół Katolicki. Wielokrotnie w tej sprawie wypowiadał się Papież Jan Paweł II:

 

Transplantacja to duży krok naprzód w służbie nauki dla człowieka i obecnie wielu ludzi zawdzięcza swoje życie przeszczepionemu narządowi. Co więcej, technika transplantacji udowodniła, że jest znaczącym sposobem osiągnięcia głównego celu całej medycyny – służenia ludzkiemu życiu. Dlatego też w Liście Encykliki „Evangelium Vitae” sugerowałem, że jedną z dróg pielęgnowania prawdziwej kultury życia jest dawstwo narządów, wykonywane w sposób etycznie akceptowalny, z zamiarem oferowania szansy na zdrowie, a nawet życie, chorym, którzy czasem nie mają innej nadziei

Jan Paweł II , No. 86                          

 

Autorzy:

Ostatnie donacje

Bartłomiej Zakrzewski

Donacja: Krew pełna: 450ml
Miejsce: Centrum / RCKiK Kraków

Kraj donacji: pl
Ilość oddanej krwi: 23150


Data: 2019-09-19

2017-05-05
Andrzej

Donacja: Krew pełna: 450ml

2017-08-16
Andrzej

Donacja: Krew pełna: 450ml

2017-11-03
Andrzej

Donacja: Krew pełna: 450ml

Zespół legionu

 • Koordynator "Ostrołęcki Legion"

  Paweł Stawicki

 • Koordynator Oddziału Serock

  Artur Masłowski

 • Zastępca Koordynatora Oddziału Ostrołęcki Legion

  Arnold Więckiewicz

 • Wolontariusz Ostrołęcki Legion

  Magdalena Siwek

Wydarzenia

Wybierz upominek

Zobacz więcej

Partnerzy strategiczni Legionu

Zaloguj
Zarejestruj