Logo ruchome legion klub hdk

6 legion portal legion honorowi dawcy krwi klub fundacja legion legionhdk                   

HISTORIA TRANSPLANTACJI W POLSCE

Początek transplantologii klinicznej w Polsce przypada na lata 60-te XX wieku. W styczniu 1966 roku w Warszawie miał miejsce pierwszy przeszczep nerki od zmarłego dawcy, a już niespełna dwa miesiące później we Wrocławiu dokonano pierwszego przeszczepu nerki pobranej od dawcy żywego.

Jednak dopiero rok 1983 był przełomem w polskiej transplantologii, kiedy to po raz pierwszy zastosowano lek immunosupresyjny, aby zapobiec odrzuceniu przeszczepu.
W 1985 roku w Zabrzu zespół profesora Zbigniewa Religi dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca, w 2006 r. w Trzebnicy dokonano pierwszej transplantacji kończyny górnej, w 2013 r. w Gliwicach przeszczepiono twarz, a w 2015 również w Gliwicach dokonano pierwszego złożonego przeszczepu narządów szyi (krtań, tchawica,gardło, przełyk, tarczyca).

Od 1996 roku polska transplantologia jest nadzorowana przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji POLTRANSPLANT.


W Polsce obowiązuje (znowelizowana m.in. w 2009 i 2017 r.) Ustawa Transplantacyjna która określa, kto i w jakiej sytuacji może być dawcą, a także kto ma prawo pobierać oraz wszczepiać organy.

4.jpg

TRANSPLANTACJA A KOŚCIÓŁ KATOLICKI?

Kościół Katolicki jest przychylny kwestii transplantologii. Wielokrotnie w tej sprawie wypowiadał się Papież Jan Paweł II:

,,Transplantacja to duży krok naprzód w służbie nauki dla człowieka i obecnie wielu ludzi zawdzięcza swoje życie przeszczepionemu narządowi. Co więcej, technika transplantacji udowodniła, że jest znaczącym sposobem osiągnięcia głównego celu całej medycyny – służenia ludzkiemu życiu. Dlatego też w Liście Encykliki „Evangelium Vitae” sugerowałem, że jedną z dróg pielęgnowania prawdziwej kultury życia jest dawstwo narządów, wykonywane w sposób etycznie akceptowalny, z zamiarem oferowania szansy na zdrowie, a nawet życie, chorym, którzy czasem nie mają innej nadziei”

Jan Paweł II , No. 86  

CO PRZYNIÓSŁ ROK 2019 ?
Z danych wynikających z bazy POLTRANSPLANT, na Krajowej Liście Oczekujących na przeszczepienie narządu we wrześniu bieżącego roku w Polsce widniało 1962 osób.

Zmarłych dawców ogółem w roku 2019 odnotowano na miesiąc wrzesień 469. Dawców rzeczywistych zaś 363.

Kim jest dawca rzeczywisty?
Jest to zmarły, od którego przynajmniej jeden narząd został pobrany celem przeszczepienia. Ponad połowa dawców rzeczywistych to dawcy wielonarządowi tj. dawcy, od których pobrano celem przeszczepienia przynajmniej dwa różne narządy.


Szczegółowe statystyki dotyczące transplantacji w Polsce na rok 2019 znajdziecie pod linkiem:

http://www.poltransplant.org.pl/statystyka_2019.html

Autorzy:

Ostatnie donacje

DAMIAN KUBA

Donacja: Osocze: 650ml
Miejsce: OT Puławy / RCKiK Lublin

Kraj donacji: pl
Ilość oddanej krwi: 20826


Data: 2023-12-22

2023-12-08
Patryk Kryza

Donacja: Krew pełna: 450ml

2023-10-05
Marcin Kalinowski

Donacja: Krew pełna: 450ml

2023-03-30
Marcin Kalinowski

Donacja: Krew pełna: 450ml

Zespół legionu

 • Koordynator oddziału Giżycko

  Paweł Tomala

 • Koordynator Oddziału przy 5 Tarnogórskim Pułku Chemicznym

  Krzysztof Terlecki

 • Wiceprezes SHDK Legion

  Karol Krajewski

 • Zastępca Koordynatora Oddziału Częstochowski Legion

  Patryk Ungierat

Wydarzenia

Wybierz upominek

Zobacz więcej

Partnerzy strategiczni Legionu