Na jakich zasadach
Krwiodawca w przypadku dojazdu do najbliższego miejsca poboru krwi może ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu. Podstawą prawną jest Art 9. ust. 1 pkt 3 Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. (DZ.U. Nr 106, poz.681 z późniejszymi zmianami), która stanowi „… zwrot koszt przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju, koszt przejazdu ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi”.
Oprócz podstawy prawnej należy zwrócić także uwagę na wewnętrzne zarządzenia i wytyczne ustalane przez Dyrektorów Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które są oddzielnie dla każdego z Centrów.
Koszty mogą być zwracane według poniższych przykładów:
- w przypadku dojazdu do miejsca poboru autobusem lub pociągiem – za okazaniem biletu lub faktury;
- w przypadku dojazdu własnym samochodem, motocyklem – okazanie pracownikowi RCKiK dowodu dowodu rejestracyjnego samochodu/motoru.
Przykładowe zarządzenie:
Ważne !!!
Zanim postanowimy starać się o zwrot kosztów dojazdu należy dowiedzieć się dokładnie o ustaleniach i zarządzeniach Dyrektorów Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w danym regionie, w którym będziemy oddawać krew.
Podstawa prawna:
Dz. U. nr 106, poz. 681
Ustawa o Publicznej Służbie Krwi z dnia 22 sierpnia 1997.
Autorzy: