Logo ruchome legion klub hdk

6 legion portal legion honorowi dawcy krwi klub fundacja legion legionhdk

 

Pamiętajmy, że donacja w Centrach Krwiodawstwa jest przeznaczona głównie do celów leczniczych, a więc krew pozyskana dzięki temu powinna zawierać wszelkie potrzebne elementy odżywcze. Obowiązkowy zatem jest ranny posiłek,  tak by przekazywane  w woreczku życie było pełnowartościowe jak również, by nasz organizm nie został narażony na osłabienie pod wpływem ubytku krwi.

Przygotowanie do donacji powinno się zacząć najlepiej już kilka dni przed planowaną wizytą w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Znając życie - często nie myślimy o tym -  w szczególności dawcy wielorazowi, dla których kolejna donacja jest czymś normalnym nie wpływającym na zmianę ich samopoczucia czy stanu organizmu w danym dniu. Chcąc oddać krew powinniśmy pamiętać, by być przede wszystkim wypoczętym oraz bez objawów jakiejkolwiek choroby.

Zdarza się, iż to co robimy oraz spożywamy w przeddzień ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie oraz jakość krwi, którą zamierzamy oddać dla potrzebującego. Zbyt tłuste lub też zbyt małe posiłki odbijają się  bezpośrednio na zawartości pewnych elementów odżywczych lub ich braku we krwi. Przykładem jest hemoglobina, której niski stan jest jedną z najczęstszych przyczyn dyskwalifikacji czasowych.

 

Co zatem powinniśmy jeść a czego unikać przed samą donacją?

 • Spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chudą wędlina, ser biały, dżem);
 • Wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso, jajka, orzeszki ziemne i ciasta kremowe;
 • Ograniczyć palenie papierosów (2 godziny przed oddaniem krwi nie powinno się palić);
 • Przed oddaniem krwi wskazane jest wypić minimum 0,5 l płynów (woda mineralna, sok) a w razie potrzeby i możliwości pić także w trakcie pobytu w Centrum Krwiodawstwa a nawet podczas donacji.
 • Nie pić alkoholu, również  w dniu poprzedzającym oddanie krwi !!!

Osoby, które zwykły rano pić kawę lub też herbatę przed oddaniem krwi jak najbardziej mogą to uczynić. Oba płyny nie wpływają mocno na donację a ponieważ organizm nie powinien być narażony na duże zmiany w odżywianiu brak któregoś z tych płynów może spowodować np.  niskie ciśnienie. Należy jednak pamiętać, że herbata zawiera taninę, która utrudnia wchłanianie żelaza a więc jeżeli masz problem z hemoglobiną powinieneś jej unikać. Pomocnym płynem przy wchłanianiu żelaza jest jednak wit. C, którą można znaleźć praktycznie w każdym z soków. Wracając do kawy - zdarza się, że w Centrach Krwiodawstwa przed oddawaniem krwi obsługa proponuje kawę lub w trakcie badania lekarskiego dawca jest odsyłany do napicia się kawy co ma na celu pobudzić jego organizm.

 

A co po oddawaniu krwi?

Często słyszy się, że po oddaniu krwi powinniśmy zjeść wszystkie czekolady, które otrzymaliśmy :-D Nie jest tak dokładnie - lecz ziarnko prawdy w tym znajdziemy - czekolada to przede wszystkim cukry proste, a więc czysta energia dla naszego organizmu. Czekolady, szczególnie gorzkie są także bogate w dużą ilość żelaza - nawet 12 mg jednakże w ostatnich latach zastępuje się je czekoladami mlecznymi lub z bakaliami.

Ważnym aspektem po oddaniu krwi jest odpowiednie nawodnienie by uzupełnić brak płynów w organizmie oraz spożyć choć kilka drobnych posiłków by mieć energię i pomóc organizmowi w regeneracji. Nie zaleca się wysiłku fizycznego oraz picia alkoholu, które mogą przyczynić się do złego samopoczucia czy nawet omdleń.

 

Autorzy:

Statystyki Portalu

PROFILE
NA PORTALU

65895
Klubowicze

8109

Wolontariat

665

Pozostali

57121

Najaktywniejsze kraje
Polska 65874
Wielka Brytania 13
Szwecja 2
Włochy 1
Stany Zjednoczone 1
Niemcy 1
Norwegia 1
Ukraina 1
Białoruś 1

PODZIAŁ
GRUP KRWI

Legenda

PROFILE
W POLSCE

mapa krwiodawstwo oddaj krew polska dawca legion klub legionhdk

65874
ogółem
9057
kobiety
56375
meżczyźni
Zobacz więcej   

Ostatnie donacje

Piotr Klonek

Donacja: Krew pełna: 450ml
Miejsce: OT Tarnowskie Góry / RCKiK Katowice

Kraj donacji: pl
Ilość oddanej krwi: 37350


Data: 2024-05-21

2024-05-23
Sebastian Jarecki

Donacja: Krew pełna: 450ml

2024-05-24
Damian Piwowarczyk

Donacja: Osocze: > 600ml po 17.05.2019

2024-05-24
Maciej Wilk

Donacja: Krew pełna: 450ml

Zespół legionu

 • Zastępca Koordynatora Oddziału Leśnik

  Adriana Auguścik

 • Zastępca Koordynatora Oddziału

  Marta Godyń

 • Koordynator Oddziału Konstancin-Jeziorna

  Piotr Kucharski

 • Koordynator Oddziału WWL

  Paweł Kowalik

Wydarzenia

KRWAWY PONIEDZIAŁEK Z BRICODEPOT PUŁAWY Kolejna nasza AKCJA!!!! Dzięki uprzejmości BRICODEPOT PUŁAWY ORAZ CASTORAMA będziecie mieli
28.05.2024r. - Akcja krwiodawstwa Oddaj Krew z Leśnikiem w...

80 lat temu została stoczona Bitwa o Monte Cassino

Wybierz upominek

Zobacz więcej

Partnerzy strategiczni Legionu