Potencjalnym Dawcą Szpiku może zostać każda zdrowa osoba w przedziale wiekowym od 18 do 50 roku życia. Należy wiedzieć, iż osobą taką może być zarówno ktoś z rodziny np. rodzice czy rodzeństwo a więc spokrewniona genetycznie ale także i osoba obca, niezpokrewniona z biorcą. Zgodnie z prawami dziedziczenia tylko co czwarty chory może otrzymać szpik od dawcy spokrewnionego. Pozostali chorzy muszą oczekiwać na znalezienie niespokrewnionego dawcy o identycznych antygenach HLA. Im więcej potencjalnych niespokrewnionych dawców szpiku jest zarejestrowanych w OSD, tym większe są szanse znalezienia identycznego dawcy niespokrewnionego, dlatego tak ważne są działania na rzecz pozyskiwania potencjalnych dawców szpiku. Na znalezienie odpowiedniego dawcy niespokrewnionego wpływa częstość występowania podobnych antygenów HLA w określonej populacji. Dlatego najłatwiej jest znaleźć dawce w tym samym obszarze etnicznym – dla Polaka oczywiście w Polsce.
Warunkami często najistotniejszymi w znalezieniu bliźniaka genetycznego jest ich odszukanie a więc zgłoszenie się i pozostawienie znaczników genetycznych oraz jego zgoda i chęć oddania komórek macierzystych każdemu pacjentowi, który będzie ich potrzebował.
Dawcy powyżej 60 roku życia są automatycznie wykreślani z rejestrów.
Najważniejszym jednak warunkiem jest to by wyrażała chęć oddania komórek macierzystych każdemu pacjentowi, który będzie ich potrzebował. Kandydat na dawcę Krwiotwórczych komórek macierzystych musi wypełnić ankietę zdrowotną oraz podpisać deklarację przystąpienia do rejestru. Dawcą może być sam biorca wtedy mówimy o autotransplantacji (autogenicznym przeszczepieniu). Jeżeli dawcą jest drugi człowiek mówimy o alotransplantacji (allogenicznym przeszczepieniu).