Logo ruchome legion klub hdk

6 legion portal legion honorowi dawcy krwi klub fundacja legion legionhdk

  • Honorowe krwiodawstwo jest wymiernym (w litrach oddanej krwi) przykładem pomagania innym i zachęcamy wszystkich do tego, aby zaangażowali się w ten rodzaj służenia potrzebującym.
  • Pomagać można jednak na różne sposoby: w drobnych sprawach (jak wpuszczenie innego kierowcy na nasz pas ruchu), z narażeniem życia (strażacy), akcyjnie (WOŚP, Caritas), regularnie (wolontariat w hospicjum), w sposób jawny (kwestując na ulicach) i anonimowy (wysyłając przelew na rzecz potrzebujących). Każdy może znaleźć coś, co może wykonywać w odpowiedni dla siebie sposób i w czasie, którym dysponuje. To, że na co dzień pomagamy innym, jest oczywiste. Czasem psychologowie zastanawiają się, czy pomagamy bezinteresownie, czy licząc na jakieś, choćby wewnętrzne, korzyści. Nieważne jednak, jakie są motywacje – być może ilu pomagających, tyle historii. Ważne, że pomaganie daje wymierne zyski nie tylko tym, którzy z pomocy korzystają, ale i „pomagaczom”.

    Pomaganie sprawia, że:

  • Trwale możemy podnieść swoją samoocenę – choćby przez to, że działając dla innych, czujemy się potrzebni. Bywa, że angażując się w pomaganie, dostrzegamy po jakimś czasie, że choć dotąd się nie wyróżnialiśmy, nagle stajemy się wzorem do naśladowania dla otoczenia.
  • Wspieramy swój rozwój osobisty. Zamiast tylko narzekać, skupiać się na tym, co jest złe, sami koncentrujemy się na byciu coraz lepszym. Bywa, że dzięki temu dostrzegamy wokół więcej dobra. Rezultatem może być nawet przemiana z pesymisty bądź „umiarkowanego realisty” w prawdziwego, zarażającego innych dobrym humorem, optymistę.
  • Badania mówią, że chętniej pomagamy, gdy mamy dobry nastrój – wtedy dzielimy się nim z innymi, dzięki czemu nasz pozytywny stan dłużej się utrzymuje. Inne badania udowadniają, że gorszy nastrój też sprawia, że stajemy się bardziej skorzy do udzielania pomocy – wtedy robimy to, aby poczuć się lepiej. Tak czy inaczej nie da się zaprzeczyć, że istnieje związek pomiędzy nastrojem a tym, że robimy coś dla innych. Niektórzy dzięki pomaganiu osiągają nawet coś, co amerykański psycholog, Mihály Csíkszentmihályi, nazywa flow (po polsku tłumaczone jako uskrzydlenie albo przepływ), czyli stan głębokiego skupienia, połączony z odczuciem spokoju i szczęścia.
  • Pomagając potrzebującym, zyskujemy w oczach otoczenia. A przecież zdecydowanie lepiej czujemy się, kiedy jesteśmy akceptowani, czy nawet podziwiani. To sprawi, że w przyszłości będziemy pomagać innym chętniej i więcej.
  • Badacze wśród powodów, dla których pomagamy, wymieniają oczekiwanie, że dzięki temu zwiększamy szansę na to, że ktoś nam się zrewanżuje i też pomoże. I rzeczywiście tak jest, bo pomagając, zwłaszcza w aktywny sposób, stajemy się bardziej widoczni, rozpoznawalni. Dzięki temu w sytuacji, gdy sami będziemy potrzebować pomocy, dostaniemy ją.
  • Często z pomaganiem wiążą się przywileje lub inne bonusy (jak np. te przysługujące Honorowym Dawcom Krwi). Zwykle nie są one bardzo wielkie, czasem to tylko list z podziękowaniem. To miły sposób docenienia naszego trudu, który sprawia, że czujemy się jeszcze bardziej wyjątkowi.
  • Często pomaganie innym daje nam poczucie, że należymy do większej wspólnoty – dawców krwi, dawców szpiku, wolontariuszy na rzecz jakiejś ważnej sprawy. Poczucie przynależności to ogromnie ważna potrzeba ludzka. Aktywne działanie na rzecz innych może sprawić, że nawiążemy wspaniałe znajomości z ludźmi podobnymi do nas samych, dzięki czemu nie będziemy czuli się samotni, będziemy mieli grono znajomych, z którymi miło będzie spędzać czas i w razie czego – uzyskać wsparcie albo podzielić się nim.

    Jeśli nie zgadzasz się z czymś, co tu zostało napisane, nie odnajdujesz swoich motywacji albo korzyści – nie szkodzi. Czujesz, że daje ci to coś wymiernego, czy zwyczajnie cieszysz się, że wspierasz innych? Po prostu pomagaj, bo to jest najważniejsze.

 

opracował

     Jacek Gientka

Strona w trakcie modernizacji.
Poniższe informacje zostały przeniesione z poprzedniego portalu i wymagają korekty oraz nowej oprawy graficznej. Prosimy o cierpliwość, niebawem strona zostanie zmodernizowana i opracowana na nowo o czym będzie się można dowiedzieć na naszym Facebooku: Legion Klub HDK.
Serdecznie pozdrawiamy Zespół Klubu Legion

Statystyki Portalu

PROFILE
NA PORTALU

68484
Klubowicze

8311

Wolontariat

665

Pozostali

59508

Najaktywniejsze kraje
Polska 68463
Wielka Brytania 13
Szwecja 2
Włochy 1
Stany Zjednoczone 1
Niemcy 1
Norwegia 1
Ukraina 1
Białoruś 1

PODZIAŁ
GRUP KRWI

Legenda

PROFILE
W POLSCE

mapa krwiodawstwo oddaj krew polska dawca legion klub legionhdk

68463
ogółem
9335
kobiety
58661
meżczyźni
Zobacz więcej   

Ostatnie donacje

Przemysław Stępień

Donacja: Krew pełna: 450ml przed 11 maja 2024
Miejsce: OT Grójec / RCKiK Radom

Kraj donacji: pl
Ilość oddanej krwi: 902


Data: 2024-07-22

2024-05-21
Przemysław Stępień

Donacja: Krew pełna: 450ml przed 11 maja 2024

2024-09-19
Piotr

Donacja: Krew pełna: 450ml po 11.05.2024

2024-06-17
Tomasz Bratz

Donacja: Płytki krwi > 500 ml po 17.05.2019

Zespół legionu

  • Koordynator Oddziału ODK SW w Olszanicy

    Adam Nieznański

  • Koordynator oddziału Giżycko

    Paweł Tomala

  • Koordynator Stołeczny Legion - Baszta

    Mariusz Wilczyński

  • Grafik Legionu

    Grzegorz Grzywocz

Wydarzenia

Wybierz upominek

Zobacz więcej

Partnerzy strategiczni Legionu