Posiadanie Krewkarty może okazać się zbawienne podczas wypadku. Przed podaniem krwi należy mieć pewność co do jej grupy i czynnika RH, zatem trzeba najpierw zbadać i określić krew rannego. Na oznaczenie grupy „plus” potrzeba ok. 40 – 60 min. A przecież to właśnie „złota godzina” decyduje o stanie zdrowia i możliwych powikłaniach.
Stale zwiększająca się ilość wypadków i urazów zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym, rosnąca ilość wypadków komunikacyjnych, częstsze pobyty w szpitalu z jednej strony, a dotychczasowy brak odpowiednich dokumentów do zapisywania grupy krwi (w związku z wprowadzeniem nowych dowodów osobistych) z drugiej strony spowodowały, że powstała potrzeba wyposażenia każdego z nas w stosowny dokument.
Jak można ją zdobyć?
Kartę można uzyskać w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa po oddaniu krwi, zazwyczaj po trzeciej wizycie. W zależności od miasta jest ona wydawana za darmo dla krwiodawców oddających krew systematycznie lub za drobną opłatą dla pozostałych zainteresowanych posiadaniem takiej karty.
Wydawana jest przez uprawnioną pracownię serologii transfuzjologicznej raz na całe życie, daje bezpieczeństwo i ułatwia niektóre procedury medyczne. Krewkarta wyglądem i wielkością przypomina nowy dowód osobisty. Powinna być noszona razem z nim, bo przecież nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Krewkarta została pozytywnie zaopiniowana prze Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.
Więcej informacji można znaleźć w placówkach uprawnionych do oznaczania grup i jednocześnie wystawiających wyniki badań na „Identyfikacyjnych kartach grupy krwi”.
Należy pamiętać, że karta identyfikacyjna grupy krwi jest wydawana wyłącznie właścicielowi po okazaniu dokumentu tożsamości i sprawdzeniu danych osobowych.
Autorzy: