Logo ruchome legion klub hdk

6 legion portal legion honorowi dawcy krwi klub fundacja legion legionhdk

 

Honorowy Dawca Krwi

To każda osoba, która dobrowolnie i bezpłatnie oddała krew dla drugiego człowieka. W Polsce tytuł „Honorowy Dawca Krwi” nadawany jest każdemu, kto oddał krew oraz został zarejestrowany w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi. Takiej osobie zazwyczaj wydaje się legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

 

Legitymcja krwiodawcy

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7

Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje legitymacja, którą zazwyczaj wydaje Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub Polski Czerwony Krzyż.
Można spotkać trzy typy legitymacji:
- składaną (harmonijkę);
- w miękkiej okładce;
- w sztywnej okładce.

Różnią się one między sobą nieznacznie, głównie wyglądem i materiałem, z którego są zrobione.
Elementy, które legitymacja zawiera:
– Dane personalne: imię, nazwisko, datę urodzenia;
– PESEL;
– Pieczątki potwierdzające oddanie krwi: rodzaj donacji, miejsce donacji oraz datę oddania;
– Informację o przynależności do klubu HDK;
– Informację o posiadanych odznakach;
– Grupę krwi / W niektórych legitymacjach wydawanych przez Centra element ten jest pomijany. W zamian wydaje się dodatkowo Karty Identyfikacyjne Grupy Krwi tzw. KRAWKARTY.

 

Legitymacja klubowa

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7

Nasz Klub posiada swoją legitymację klubową, którą z pomocą Oddziału Rejonowego PCK w Legionowie wydajemy naszym krwiodawcom. Legitymacja została zaprojektowana tak, by spełnić najnowsze wymagania tj. posiada rubryki oddanej krwi dostosowane do obecnie stosowanych przez Centra Krwiodawstwa wklejanych kodów kreskowych kodujących daną donację. Mamy także miejsce, gdzie wklejamy nasze składki członkowskie, który każdy klubowicz opłaca w danym roku kalendarzowym w celu wsparcia naszego klubu.
Legitymacja ta jest pierwszą w Polsce wydaną w kolorze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, iż prężnie działający Klub Honorowych Dawców Krwi jest w stanie w ciągu pierwszego półrocza swojej działalności stworzyć i nadawać swoje legitymacje.

Zobacz także:

szary legitymacja hdk krwiodawstwo blood donor legionhdk fundacja legionPoznaj naszą legitymację klubową i jej innowacyjne rozwiązania i wygląd. Dowiedz się dzięki komu już w pół roku stworzyliśmy piękny projekt!

 

Przyszłe legitymacje krwiodawcy w Polsce

nowe legitymacje hdkMinisterstwo Zdrowia podjęło prace mające na celu ujednolicenie oraz zmianę legitymacji HDK z dotychczas używanych dokumentów w formie papierowej na plastikową wielkości karty kredytowej czy dowodu osobistego. Wzór mocno ogołaca dane, które dotychczas były odnotowywane w legitymacji, nie przewiduje choćby wbijania adnotacji o donacjach krwiodawcy, co jest i było częstym problemem zgłaszanym przez dawców w kilku Centrach lub też oddających od wielu lat.

Miejmy nadzieję, że nowa legitymacja będzie zawierała chip kodujący donacje, a system rejestracji w różnych Centrach Krwiodawstwa zostanie połączony, o czym wspomnieliśmy w odpowiedzi na zapytanie Ministerstwa dot. nowych legitymacji, skierowane do naszego Klubu.

 

Do pobrania:

szary pdf pobierz krwiodawstwo blood donor legionhdk fundacja legionProjekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów odznak nadawanych w związku z honorowym dawstwem krwi i legitymacji wydawanych w związku z tym dawstwem.

 

Przwileje i odznaczenia krwiodawcy

W Polsce Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje wiele uprawnień i przywilejów oraz istnieje możliwość nadawania wyróżnień, odznaczeń, medali czy orderów. Większość z wymienionych elementów zależna jest od ilości oddanej krwi a w przypadku odznaczeń często także od działalności i aktywności dawcy na rzecz społeczeństwa. Odpowiednio do danych odznaczeń działalność tyczy się danego klubu, stowarzyszenia, fundacji czy też polskiego społeczeństwa.
Krwiodawcy oprócz udogodnień i możliwości przysługujących i zapisanych ustawowo, zarządzeń włodarzy okolicznych urzędów mogą również korzystać z Ogólnopolskiego Systemu Zniżek Razem dla Dawców stworzonego przez Klub Legion i rozwijanego w całym kraju z wieloma innymi miejscowymi klubami.
By dowiedzieć się więcej o wspomnianych kwestiach zapraszamy do innych artykułów, które dokładniej opisują wybraną przez Was tematykę.

przywileje uprawnienia krwiodawcy blood donor legionhdk fundacja legion 2  odznaka medal wyroznienie order hdk krwiodawstwo blood donor legionhdk fundacja legion  znizki razem dla dawcow przywileje uprawnienia krwiodawcy blood donor legionhdk fundacja legion szary

 

 

Dokumenty krwiodawcy na świecie

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Oddawanie krwi przez dawców na całym świecie jest oznaczane lub rejestrowane w odmienny sposób. Dokumenty stwierdzające ich aktywność czy też sam fakt bycia krwiodawcą także znacznie się różnią. W Polsce takim dokumentem jest "Legitymacja Honorowego Dawcy Krwi", w innych państwach bywają "Legitymacje Krwiodawcy", "Karty Krwiodawcy" czy też wykorzystywane są po prostu dowody osobiste. By zobaczyć odmienność zapraszamy do pokazu zdjęć zamieszczonego obok, więcej o różnicach w krwiodawstwie dowiecie się w artykule KRWIODAWSTWO.

 

 

 Autorzy:

 

 

FIO mazowsze lokalnie boris Europa i my Krzesk legionhdk

Statystyki Portalu

PROFILE
NA PORTALU

66431
Klubowicze

8157

Wolontariat

665

Pozostali

57609

Najaktywniejsze kraje
Polska 66410
Wielka Brytania 13
Szwecja 2
Stany Zjednoczone 1
Niemcy 1
Norwegia 1
Ukraina 1
Białoruś 1
Włochy 1

PODZIAŁ
GRUP KRWI

Legenda

PROFILE
W POLSCE

mapa krwiodawstwo oddaj krew polska dawca legion klub legionhdk

66410
ogółem
9112
kobiety
56856
meżczyźni
Zobacz więcej   

Ostatnie donacje

Dariusz Dąbrowski

Donacja: Krew pełna: 450ml
Miejsce: OT Ciechanów / RCKiK Warszawa

Kraj donacji: pl
Ilość oddanej krwi: 900


Data: 2024-06-14

2019-12-15
Dariusz Dąbrowski

Donacja: Krew pełna: 450ml

2024-06-19
Artur

Donacja: Krew pełna: 450ml

2024-06-19
Krzysztof

Donacja: Krew pełna: 450ml

Zespół legionu

 • Członek Zarządu Fundacji

  Justyna Matuszewska

 • Koordynator Oddziału NIL

  BOSMAN

 • Koordynator Oddziału Klubu przy Komendzie Miejskiej Policji w Bielsku Białej

  Sebastian Palowski

 • Zastępca koordnatora Oddziału 2 Orel

  Mariusz Bugaj

Wydarzenia

Wybierz upominek

Zobacz więcej

Partnerzy strategiczni Legionu